REJESTRACJA ONLINE
WYNIKI ONLINE

Rejestracja:

Poniedziałek - Piątek

7:30 - 18:00

Numer telefonu:

58-694-99-99

Badania Diagnostyczne


PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

PAMIĘTAJ: Każde badanie diagnostyczne, czy to obrazowe, czy badanie krwi, EKG, metodą Holtera, EEG, aby było badaniem miarodajnym musi być wykonane po odpowiednim przygotowaniu się do badania. Jeżeli planujesz kolejne badanie, to nie zapomnij o przyniesieniu ze sobą wyników badań poprzednich. Wykluczone jest palenie papierosów i picie alkoholu przed każdym badaniem!

Gastroskopia

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekki posiłek na kolację, tak aby odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem a badaniem był co najmniej 8-10 godz.

Kolonoskopia

O prawidłowym wyborze schematu przygotowania do badania powinien zdecydować lekarz.

Badanie EEG

Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli lub lakierów do włosów. Przed badaniem technik EEG będzie zadawał pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco: jak badany się czuje, czy nie boli go głowa,czy dobrze spał w nocy, czy nie ma podwyższonej temperatury, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku, kiedy był ostatni napad (u osób z padaczką), jakie leki bierze lub brał w przeciągu ostatniego miesiąca i inne ważne dane, które mogą mieć wpływ na wynik badania EEG. Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG. Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym poinformować technika EEG. Należy powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.

Echokardiogram (Echoserca)

Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu. Koniecznie przynieść ostatnie EKG i RTG klatk i piersiowej.

Elektrokardiogram (EKG)

Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu. Koniecznie przynieść poprzednie badania EKG!

Badanie holterowskie EKG i ciśnieniowe

Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie. Koniecznie przynieść poprzednie badania EKG!

Test wysiłkowy

Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem. Zalecane jest również, aby założyć wygodne buty i strój. W trakcie testu bardzo ważne jest, żeby informować o wszelkich objawach związanych z jego przebiegiem. Test będzie zatrzymany, gdy wystąpi którykolwiek z objawów: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie. Koniecznie przynieść p oprzednie badania EKG i inne badania układu sercowo-naczyniowego, jeśli były wykonane!

Pobieranie krwi

Krew należy pobrać na czczo, to znaczy co najmniej 12 godzin od ostatniego posiłku.

RTG przeglądowe jamy brzusznej

Przed badaniem pacjent powinien być 6 godzin na czczo i być po wypróżnieniu, najlepiej po lewatywie lub środkach przeczyszczających.

RTG kręgosłupa lędźwiowego

Przed badaniem pacjent powinien być 6 godzin na czczo i być po wypróżnieniu, najlepiej po lewatywie lub środkach przeczyszczających.

Badanie kontrastowe jelita grubego

2 dni przed badaniem: posiłki lekkostrawne raczej płynne, niesłodzone, w skromnej ilości (kisiele). 1 dzień przed badaniem: lekkie śniadanie, nie jeść obiadu i kolacji, ok. południa 2 łyżki rycyny, wieczorem lewatywa, w dniu badania przed badaniem: lewatywa. Zgłosić się na badanie o wyznaczonej godzinie, przynieść ze sobą ręcznik kąpielowy. Badanie RTG kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie wykonuje się na czczo do 5 godz. Wykluczone jest palenie papierosów przed badaniem.

Urografia

Przed badaniem pacjent powinien być 6 godzin na czczo i być po wypróżnieniu, najlepiej po lewatywie lub środkach przeczyszczających.

USG jamy brzusznej

Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo (6 godzin bez jedzenia i picia) i mieć wypełniony pęcherz moczowy.

Aorta i naczynia żylne i tętnicze jamy brzusznej

Przygotowanie jak do badania jamy brzusznej, ale bez wymogu pełnego pęcherza moczowego. Wskazane jest aby lekarz kierujący zalecił tzw. środki odgazowujące.

Pozostałe tętnice (kończyny i szyja)

Nie wymagają specjalnego przygotowania.

USG piersi

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, badanie wykonuje się do 10 dnia po miesiączce. KONIECZNE JEST DOSTARCZENIE WSZELKICH POPRZEDNICH BADAŃ USG Piersi i MAMMOGRAFII ZE ZDJĘCIAMI.

USG ginekologiczne (przez powłoki brzuszne)

Badanie wykonuje się z pełnym pęcherzem moczowym.

USG transvaginalne (przezpochwowe)

Nie wymaga specjalnego przygotowania.

USG trasrektalne (przezodbytnicze)

Badanie wykonuje się po wypróżnieniu.